آشنایی با مزایا و معایب لیزر موهای زائد

  لیزر موهای زائد یکی از دغدغه هایی است که افراد زیادی با آن روبرو می شوند. این روزها روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند. یکی از این روش ها که این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است لیزر موهای زائد است. در این مقاله با مزایا و معایب لیزر موهای زائد و موارد مصرف آن آشنا می شویم. 

  لیزر موهای زائد

  لیزر یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در همه نقاط بدن است. لیزر موهای زائد متناسب با جنس پوست و مو انجام می شود. معمولا برای از بین بردن موهای زائد باید طی چندین مرحله لیزر انجام دهید تا بتوانید موهای زائد بدن را به صورت دائمی حذف کنید. اکثر لیزرهایی که برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند FDA هستند این نوع لیزرها در مدت یک دوره موهای زائد بدن را از بین می برند. به طور کلی کسانی که دارای پوست روشن و کلفت هستند و موهای بدن آنها نیز مشکی و یا قهوه ای تیره است گزینه مناسب تری برای استفاده از لیزر هستند. زیرا نور لیزر توسط رنگدانه های تیره بهتر جذب می شود در صورتی که افرادی که دارای موهای بور و یا قهوه ای روشن هستند باید جلسات بیشتری را طی کنند تا بتوانند موهای زائد بدن را از بین ببرند.

  لیزر موهای زائد صورت

  آمادگی های لازم برای لیزر موهای زائد

  معمولا کسانی که برای اولین بار قصد دارند لیزر موهای زائد را انجام دهند با کمی دلهره و سردرگمی روبرو می شوند. یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با لیزر موهای زائد باید به آن توجه کنید اطمینان از معتبر بودن و کیفیت کار مرکز مورد نظر است. کسانی که قصد دارند از لیزر استفاده کنند باید به مدت 7 هفته استفاده از وکس، اپیلاسیون و بند را کنار بگذارند. 

  مزایای لیزر موهای زائد 

  مسلما آن چیزی که باعث محبوبیت لیزر موهای زائد در بین سایر روش های حذف مو شده است مزایای زیاد آن می باشد. مهمترین مزایای لیزر موهای زائد شامل موارد زیر هستند:

  1- درست است که با استفاده از لیزر موهای زائد برای همیشه از رویش موهای خود راحت نمی شوید اما این روش یکی از بهترین روشهایی است که سرعت رشد مو را بسیار کاهش می دهد و در مقایسه با سایر روش ها تاثیر بیشتری بر کم شدن حجم موهای زائد دارد.

  2- درد ناشی از لیزر بسیار کم است و نباید از این بابت نگرانی داشته باشید. در واقع درد آن در محدوده بین ژیلت و اپیلاسیون قرار می گیرد. البته قبل و بعد از لیزر از بی حس کننده هایی مانند یخ استفاده می شود تا درد ناشی از آن کمتر شود. معمولا این درد با گذشت تعداد جلسات کمتر می شود.

  3- از مزایای لیزر موهای زائد می توان به این نکته اشاره کرد که لیزر موهای زائد برای تمام نقاط بدن قابل استفاده است و به راحتی می توانید حتی نقاط غیر قابل دسترس را لیزر کنید. بنابراین هیچ گونه محدودیتی ندارد و به سهولت قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. 

  لیزر موهای صورت

  معایب لیزر موهای زائد 

  مسلما این روش در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی هم هست. مهمترین معایب لیزر موهای زائد به شرح زیر هستند:

  1- برای اینکه از این روش نتیجه مطلوب بگیرید باید روند کامل آن را طی کنید. معمولا بین هر جلسه تقریبا 6 هفته زمان می گذرد. البته این مدت در برخی موارد تغییر می کند.

  2- یکی دیگر از معایب این روش هزینه زیاد آن در مقایسه با سایر روش های حذف موهای زائد است. اما همانطور که گفتیم این روش هم دوام بیشتری دارد و هم کیفیت آن بیشتر است.

  3- همانطور که قبلا هم گفتیم آن چیزی که باعث تاثیر بیشتر لیزر می شود تفاوت بین رنگ مو و پوست بدن است به همین دلیل است که لیزر معمولا برای موهای تیره تر و پوست های روشن تر عملکرد بهتری دارد. تشخیص موها برای کسانی که پوست تیره دارند کمی دشوار است به همین دلیل ممکن است موفقیت این روش کمی کمتر باشد.

  4- یکی از مهمترین نکاتی که درباره لیزر موهای زائد باید به آن توجه کرد کلینیک مورد نظر است اگر این کار در کلینیک های غیر معتبر و توسط تکنسین های بی تجربه صورت گیرد می تواند منجر به مشکلات پوستی و یا ایجاد زخم روی پوست شود. بنابراین حتما در انتخاب مرکز لیزر خود دقت کنید تا بهترین مرکز لیزر موهای زائد را انتخاب نمایید و با قیمت و هزینه مناسب بتوانید لیزر موهای زائد را انجام دهید. کسانی که کار لیزر را انجام می دهند حتما باید آموزش های مربوطه را دیده باشند.

  لیزر موهای زائد زیر بغل

  موارد منع لیزر موهای زائد 

  لیزر موهای زائد برای برخی افراد قابل استفاده نمی باشد. مهمترین این موارد به شرح زیر هستند:

  1- کسانی که دارای بیماری دیابت هستند.

  2- کسانی که دارای بیماری های پوستی (و یا پوستی مادرزادی) هستند.

  3- افرادی که دچار بیماری های عفونی هستند.

  4- افراد حامله در کل دوران حاملگی نمی توانند از این روش استفاده کنند.

  5- کسانی که زیر سن 17 سال هستند.

  6- بیمارانی که مشکل قلبی و عروقی دارند.

  7- کسانی که حتی مشکوک به سرطان لوزه هستند و یا مشکلات تیروئید دارند نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

  کسانی که به هر دلیلی دچار مشکلات آفتاب سوختگی شده اند نباید ترجیحا از لیزر استفاده کنند. 

  لیزر موهای زائد پا