میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی است که شامل سوزن زدن پوست با سوزن های ریز استریل شده است. زخم های کوچک باعث می شود بدن شما کلاژن و الاستین بیشتری بسازد که پوست شما را التیام می بخشد و به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید. ممکن است آن را به نام درمان القای کلاژن نیز بشنوید.


میکرونیدلینگ روشی است که برخی از متخصصان پوست برای درمان بیماری های پوستی مختلف از آن استفاده می کنند. این تکنیک شامل استفاده از چندین سوزن ریز و استریل برای سوراخ کردن پوست و ایجاد ضربه فیزیکی است.این ضربه باعث می شود  لایه عمیق تری از پوست بازسازی شود.

میکرونیدلینگ یک روش درمارولر است که با استفاده از سوزن های کوچک پوست را سوراخ می کند.

هدف از درمان، تولید کلاژن و بافت پوستی جدید برای پوستی صاف تر، سفت تر و شاداب تر است.

میکرونیدلینگ بیشتر برای صورت استفاده می شود و ممکن است جای زخم ها، چین و چروک ها و منافذ بزرگ را درمان کند.

ممکن است به افرادی که به دنبال کاهش ظاهر اسکار آکنه و علائم کشش هستند کمک کند.

فواید میکرونیدلینگ

مزیت اصلی افزایش تولید کلاژن است. کلاژن با چین و چروک مقابله می کند و سطح کلاژن به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. هر مداخله‌ای که باعث افزایش سنتز کلاژن شود، می‌تواند پوست را جوان‌تر نشان دهد.

بر اساس مطالعات انجام شده میکرونیدلینگ همچنین می تواند به درمان اسکار آکنه کمک کند زیرا سوزن ها می توانند بافت اسکار سخت شده را بشکنند و آن را به بازسازی تشویق کنند.

نتایج ایده آل پس از چندین جلسه به دست می آید.

میکرونیدلینگ بسیار موثرتر از غلتک های خانگی است

 

 

وقتی میکرونیدلینگ انجام می دهید چه اتفاقی می افتد؟

متخصصین پوست (پزشکان متخصص در مراقبت از پوست و اختلالات پوستی) می توانند میکرونیدلینگ را انجام دهند. زیبایی شناسان نیز این کار را انجام می دهند. اگر آن را در جایی غیر از مطب پزشک امتحان کردید، ابتدا تجربه و اعتبار فرد را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام تجهیزات استریل شده است. نسخه هایی از دستگاه های میکرونیدلینگ وجود دارد که خودتان میتوانید آن را انجام دهید اما متخصصان پوست نسبت به استفاده از آنها هشدار می دهند زیرا ممکن است به طور تصادفی به پوست خود آسیب برسانید و ممکن است راه خوبی برای استریل کردن سوزن ها نداشته باشید.

این روش معمولاً 10 تا 20 دقیقه طول می کشد، بسته به بزرگی ناحیه. اکثر افراد برای مشاهده تفاوت به 4-6جلسه درمان نیاز دارند.

ابتدا یک کرم بی‌حس کننده روی صورتتان بمالید تا نتوانید درد سوزن را احساس کنید. سپس فردی که میکرونیدلینگ را انجام می دهد، ابزاری به شکل قلم یا چرخان با سوزن های ریز دور صورت شما حرکت می دهد. سوزن ها بریدگی های کوچکی در پوست شما ایجاد می کنند که باعث کمی خونریزی می شود. پزشک ممکن است پس از آن کرم یا سرم را روی صورت شما پخش کند.

هدف از این روش شروع فرآیند بهبودی بدن شما با ارسال کلاژن و الاستین برای رفع آسیب های ریز است. کلاژن به پر کردن و صاف کردن چین و چروک کمک می کند.

اکثر افراد میکرونیدلینگ روی صورت انجام می‌دهند، اما می‌توان آن را روی سایر قسمت‌های بدن مانند شکم یا ران‌ها نیز انجام داد.

خطرات میکرونیدلینگ

قبل از اینکه تصمیم بگیرید آن را امتحان کنید باید به چند چیز فکر کنید:

این یک راه حل سریع نیست: زمان می برد تا متوجه تفاوت شوید. این به این دلیل است که بدن شما در حال بهبودی خود است. اکثر افراد قبل از مشاهده هر گونه تغییر به چند درمان نیاز دارند.

زمان بهبودی ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد تا بهبود یابد، بسته به اینکه سوزن ها چقدر پوست شما را سوراخ می کنند.

درد و قرمزی : ممکن است بعد از عمل کمی درد جزئی داشته باشید و پوست شما ممکن است برای چند روز قرمز شود.

لایه برداری : پوست شما ممکن است در هنگام بهبودی احساس سفت و پوسته پوسته شدن داشته باشد.

کبودی و خونریزی : در حین میکرونیدلینگ معمولاً خونریزی وجود ندارد. اما درمان‌های میکرونیدلینگ عمیق ممکن است باعث خونریزی یا کبودی پوست شود.

جای زخم احتمالی : میکرونیدلینگ برای افرادی که کلوئید داشته اند، اسکارهایی که شبیه حباب های بزرگ روی پوست هستند، ایده خوبی نیست. می تواند شرایط را بدتر کند.

عفونت : میکرونیدلینگ سوراخ های ریزی را در پوست ایجاد می کند که می تواند به میکروب ها اجازه ورود دهد، به خصوص اگر تجهیزات به خوبی تمیز نشده باشند. اما خطر عفونت بسیار کم است. اگر سالم هستید، عفونت ناشی از میکرونیدلینگ بعید است.


ایمنی میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ بی خطر در نظر گرفته می شود. اما مانند هر روش دیگری، خطراتی دارد.

 

ممکن است به کرم یا سرمی که بعد از میکرونیدلینگ روی پوستتان می رود، واکنش آلرژیک داشته باشید. و اگر پوست خود را تمیز نگه ندارید، ممکن است زخم ها عفونی شوند. شما باید از مکان هایی که می توانند میکروب های زیادی داشته باشند، مانند استخرها، دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها دوری کنید. و از صابون ها و لوسیون های تحریک کننده استفاده نکنید.

همچنین اگر تجهیزات مورد استفاده به خوبی تمیز نشده باشند، ممکن است دچار عفونت شوید.

کیت های میکرونیدلینگ خانگی یا رولرهای خانگی روز به روز محبوب تر می شوند. آنها به طور گسترده در دسترس و ارزان هستند.

غلتک هایی که در خانه استفاده می شوند نسبت به دستگاه های میکرونیدلینگ حرفه ای از سوزن های کوتاه تر و کدرتر استفاده می کنند. آنها به طور موقت رگ های خونی را برای روشن شدن پوست تحریک می کنند. اما رولرهای خانگی معمولاً نتایج مشابه میکرونیدلینگ انجام شده در مطب متخصص پوست را به شما نمی دهند.

مانند دستگاه‌های میکرونیدلینگ حرفه‌ای، غلتک‌های خانگی در صورتی که به‌درستی تمیز نشوند، می‌توانند میکروب‌ها را پخش کنند. از غلتک خانگی روی پوست آلوده استفاده نکنید.

 

اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و نگرانی‌های پوستی خاصی دارید که به درمان‌های خانگی یا سایر انواع روش‌های پوستی مانند لایه‌برداری پاسخ نداده‌اند، ممکن است کاندیدای ایده‌آلی برای این روش باشید.

این ممکن است آخرین مرحله قبل از در نظر گرفتن جراحی زیبایی برای ضد پیری و سایر نگرانی ها باشد. درباره میکرونیدلینگ بیشتر بدانید و با متخصص پوست خود صحبت کنید تا ببینید آیا این گزینه مناسب برای پوست شما است یا خیر.


میکرونیدلینگ چگونه کار می کند؟

میکرونیدلینگ با تشویق پوست شما به ساخت کلاژن بیشتر عمل می کند. ایده این است که سوزن‌های ناشی از این روش باعث آسیب جزئی به پوست می‌شوند و پوست با ساخت بافت‌های غنی از کلاژن جدید پاسخ می‌دهد.

این بافت جدید پوست به نوبه خود از نظر رنگ و بافت یکدست تر است. از دست دادن کلاژن پوست در اثر افزایش سن یا آسیب طبیعی است. با تشویق پوست به ساخت بافت جدید، ممکن است کلاژن بیشتری وجود داشته باشد تا به سفت‌تر شدن پوست نیز .کمک کند

احتمالاً پوست قبل از درمان بی‌حس می‌شود تا درد و ناراحتی را از بین ببرد یا حداقل کاهش دهدو سپس از یک ابزار قلم‌مانند به نام درمارولر برای وارد کردن سوزن‌های ریز فولادی ضد زنگ در پوست استفاده می‌شود تا باعث آسیب‌های ریز یا سوراخ شود.

بر اساس مطالعات، در نتیجه این ساییدگی های کوچک، پوست تولید کلاژن را تقویت می کند تا بهبود یابد.

 

مراحل انجام میکرونیدلینگ

در طول عمل، پزشک با ابزاری شبیه به قلم، سوراخ‌های کوچکی زیر پوست ایجاد می‌کند. نوک سوزن ها به قدری کوچک هستند که احتمالاً بعد از عمل متوجه آنها نخواهید شد. پزشک ابزار را به طور مساوی روی پوست شما حرکت می دهد تا پوست جدیدی که جوان می شود نیز یکنواخت شود.

قبل از شروع، پزشک از یک بی حس کننده موضعی برای کاهش احتمال درد استفاده می کند. این کار حدود یک ساعت قبل از درمان انجام می شود. فرآیند میکرونیدلینگ واقعی تقریباً 30 دقیقه طول می کشد.

سپس پزشک ممکن است از یک سرم یا درمان آرام بخش استفاده کند. در مجموع، می توانید انتظار داشته باشید که حداقل چند ساعت در مطب باشید.

مناطق مورد نظر برای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ اغلب بر روی صورت شما برای هدف های زیر استفاده می شود:

·      جای جوش

·      لکه های مربوط به سن (که به آن لکه های خورشیدی نیز می گویند)

·      خطوط ظریف و چین و چروک

·      منافذ بزرگ

·      انواع دیگر اسکار

·      کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

·      رنگ پوست ناهموار

علاوه بر نگرانی های صورت، گاهی اوقات از میکرونیدلینگ برای درمان ترک های پوستی در سایر نواحی بدن استفاده می شود. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که میکرونیدلینگ در صورت ترکیب با فیلرها برای علائم کشش روی ران ها و ناحیه شکم موثر است.

 

جای زخم در سایر قسمت های بدن نیز ممکن است با این روش درمان شود. با این حال، میکرونیدلینگ در درجه اول برای صورت استفاده می شود.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟

مانند همه روش های زیبایی، میکرونیدلینگ بدون خطر نیست. شایع ترین عارضه جانبی، تحریک جزئی پوست بلافاصله پس از عمل است. همچنین ممکن است برای چند روز قرمزی را مشاهده کنید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدیدتر، از جمله:

§      خون ریزی

§      کبودی

§      عفونت

§      لایه برداری

به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است افرادزیرکاندیدای ایده آل برای میکرونیدلینگ نباشند اگر:

 

Ø    باردار هستند

Ø    بیماری های پوستی خاصی مانند پسوریازیس یا اگزما دارند

Ø    زخم های باز دارند

Ø    اخیرا پرتودرمانی داشته اند

Ø    سابقه اسکار پوستی دارند

آماده شدن برای میکرونیدلینگ

قبل از عمل، با پزشک خود در مورد روش هایی که می توانید آماده شوید صحبت کنید تا بهترین نتیجه ممکن را داشته باشید. ممکن است لازم باشد مصرف برخی از داروها مانند ایبوپروفن و داروهای درمان آکنه را خیلی قبل از انجام عمل متوقف کنید.

همچنین ممکن است پزشک شما توصیه کند که استفاده از رتینوئیدهای موضعی را از قبل متوقف کنید. انجام این کار ممکن است خطر برخی عوارض جانبی را کاهش دهد.

بعد از میکرونیدلینگ چه انتظاری باید داشت؟

میکرونیدلینگ مانند جراحی پلاستیک تهاجمی نیست، بنابراین زمان بهبودی حداقل است. اکثر افراد به زمان استراحت بسیار کمی نیاز دارند.

ممکن است در چند روز اول پس از عمل متوجه سوزش و قرمزی پوست شوید. این یک پاسخ طبیعی به "آسیب های" کوچکی است که توسط سوزن های پوست شما ایجاد می شود.

پوست شما نیز نسبت به آفتاب حساس تر خواهد بود، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است.

پس از میکرونیدلینگ، پوست شما نسبتاً سریع کار می کند تا بافت جدید را جوان کند. در تئوری، شما باید در عرض چند هفته نتایج را ببینید.

برای حفظ نتایج درمان، به جلسات متعدد و شاید درمان‌های تکمیلی دیگر نیاز دارید. پزشک بر اساس اهداف فردی شما بهترین برنامه اقدام را به شما توصیه می کند.

میکرونیدلینگ در مقابل رولرهای خانگی

میکرونیدلینگ یک روش حرفه ای است که فقط در مطب پزشک دارای گواهی بورد انجام می شود. در تلاش برای صرفه جویی در هزینه، برخی افراد به جای آن غلتک های خانگی را انتخاب می کنند. برخلاف میکرونیدلینگ حرفه ای، رولرها به سختی پوست را سوراخ نمی کنند.

اگرچه ممکن است این گزینه کمتر دردناک به نظر برسد، مشکل این است که شما به نتایج یکسانی دست نخواهید یافت. سوراخ‌های ایجاد شده در حین میکرونیدلینگ حرفه‌ای برای القای جوان‌سازی پوست طراحی شده‌اند.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، با دستگاه غلتکی، در بهترین حالت ممکن است به پوست روشن تری برسید.

اگر به نتایج چشمگیرتر و طولانی مدت علاقه دارید، میکرونیدلینگ گزینه بهتری نسبت به دستگاه غلتکی است که در فروشگاه خریداری می شود. اگر می‌خواهید نتایج کمتر تهاجمی (و موقتی‌تر) داشته باشید، همچنان می‌توانید نسخه دوم را امتحان کنید.

 

چه زمانی باید از میکرونیدلینگ انتظار نتایج را داشت؟

احتمالاً بلافاصله نتایج میکرونیدلینگ را خواهید دید،به محض اینکه ریز زخم‌ها در پوست ایجاد می‌شوند، فرآیندهای ترمیم زخم بدن به بهبود آنها پاسخ می‌دهد. پوست شما ممکن است تا دو هفته پس از درمان، صاف و درخشان به نظر برسد. با این حال، بهترین نتایج ممکن است شش تا هشت هفته طول بکشد تا ظاهر شوند. در آن زمان است که اثرات افزایش کلاژن آشکار می شود.

در بیشتر مواقع به بیش از یک جلسه نیاز خواهید داشت، اما از آنجایی که نیازهای هر فرد متفاوت است، باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کند. وضعیت پوست شما نیز مهم است. خطوط ریز و چین و چروک ممکن است به دو جلسه در سال نیاز داشته باشد، سوختگی یا ترک های پوستی ممکن است به پنج جلسه نیاز داشته باشد.


هزینه میکرونیدلینگ چقدر است؟

یک جلسه درمان در مطب بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، طول و تعداد جلسات متفاوت است.برای مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه میکرونیدلینگ با کارشناسان ما در کلینیک مروارید باشماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

09120197244                   02146894217